DLP Çözümleri

Kişisel Verilerin Korunmasının Önemi

Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında şirketler, bu zamana kadar oluşturduğu ve bundan sonra da oluşturacağı tüm kişisel verilerin ve kayıtlarının dışarıya sızıntısını önlemekle yükümlüdür. İnternet ve network sisteminin hayatımızın bir parçası olduğu bu yeni sistemde veri kaybı, kimlik bilgileri, kişisel veriler, şirket özel dosyaları, finansal veriler gibi önemli ve değeri yüksek tüm bilgileri korumak artık çok daha zor bir hal almıştır. Bu sebepten ötürü şirketler, verilerin dışarıya sızmasını engellemek adına hem ciddi bir zaman harcamakta, hem de ciddi yatırımlar yapmak durumundadır. DLP de kişisel verilerin korunması kapsamında hayati önem arz eder.

DLP Nedir?

Veri sızmalarını önlemek için profesyonel DLP Yazılımları mevcuttur. Data Loss Prevention (Veri kaybı önleme) yazılımları, bu ve buna benzer çok daha kapsamlı çalışmalarınızı detaylı bir şekilde kontrolünü yapar, veri sızıntısına sebebiyet verebilecek tüm açıkların kapatılmasını sağlayarak, sizi korur. DLP yazılımları ayrıca şirketleri şüpheli davranış ve etkinlikleri tanımlar, veri sızıntısı kaynaklı maddi zararların oluşmasının önüne geçer ve zaman kaybı kaynaklı personel maliyetlerini düşürür.

Veri Kayıplarını Engeller

DLP yazılımı, verilerinizi şirket içinde muhafaza eder. BYOD (Kendi Cihazını Getir) güvenliği, personel cihazlarını kontrol altında tutar. Firmanın korunan alanındaki veriler bu cihazlarla dışarıya sızdırılamaz. Çalışanlar önemli verileri, şirket dışında bir rakibe ya da kendi kuracakları bir oluşuma taşıyamaz.

Kaynakları Yönetir

DLP yazılımları, yazıcı, uygulama ve web kontrolünün yanı sıra, limit aşımlarına neden olan çevrimiçi işlemleri de kontrol edebilir. Potansiyel olarak tehlikeli eğilimleri zamanında ortaya çıkarmak için üretkenlikteki değişiklikleri tanımlar.

Saldırıları Algılar

DLP yazılımları, sosyal mühendislik saldırılarını ve şantaj girişimlerini başlangıç aşamasında tespit ederek şirketinize zarar vermelerini engeller.

Yanlış Yönlendirilmiş Dosyaları Korur

DLP Yazılımları önemli dosyaların şirket içinde ya da dışında yanlış yerlere aktarılmasını engeller ve yönetimi potansiyel tehlikelere karşı uyarır.

Veri Suistimaline Karşı Dosyaları Şifreler

DLP Yazılımı, cihazlar kaybolsa dahi içerisindeki önemli verileri korur. Sabit disk ya da çıkarılabilir cihaz şifreleme ile tüm veriler veya seçilen dosyalar hırsızlığa karşı korunur.

Yesis DLP Çözümleri

Yesis Bilişim Teknolojileri olarak öncelikle bizler, şirketinizin sızmaması gereken tüm verilerinin tespitini ve analizini yapıp sizlere önemli verilerinizin kaynağını göstermekteyiz. Hangi verilerin neden sızmaması gerektiğini raporlar ile size anlatıp buna göre DLP Yazılımını belirler ve kurulumunu yapar. Veri kaybı önleme sisteminizi kurarak sizi dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı korunaklı hale getirir, şirket içinden de dışarıya taşınmasını önlemeye yardımcı olur.