Sistem Odası Çözümleri

Sistem Odası Nedir?

İletişime Geç

IT Sistem Cihazları, Küçük, orta büyük işletme olması fark etmeksizin her şirketin global iş dünyası ile bağlantı kurup ticaret yapması içindir. Bunu sağlarken de işin mutfağında da bir o kadar donanım ve yazılım çalışmaktadır. Server, Storage, Switch, Firewall, UPS, Patch Panel gibi cihazlar bunların bazılarıdır. Bunları bir arada bulundurduğumuz ortama da Sistem Odası ya da Server Odası demekteyiz.

Sistem Odası Çözümleri Nelerdir?

İletişime Geç

Sistem Odasında yer alan tüm cihazların aynı ortamda bulunması, aynı zamanda önlem alınması ve ona göre sistem odası kurulumu yapılması gerektirmektedir. Mesela, sistem odasının nem ve tozdan korunması, oda sıcaklığının da 18-20 Derece arası olması gerekmektedir. Server odası kurulumu yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri madde madde sıralarsak eğer;

 • Klima ya da merkezi Soğutma Sisteminin doğru yapılmış olması

 • Elektrik Kesintileri ve Volgaj Dalgalanmalarına karşı Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) olmalı

 • Duman ve Isı Dedektörleri yer almalı

 • Yükseltilmiş taban/zemin yapılmalı

 • Server Odasına giriş/çıkış için şifreli geçiş sistemi kurulmalı

 • Detaylı Network düzenlemesi yapılmalı

  • Ağ Kablolarının düzenlenmesi

  • Doğru bir Patch panel sonlandırma olmalı

  • Detaylı bir Ağ kablosu numaralandırılması yapılmalı

  • Eğer VLAN oluşturulacaksa da ona göre yapılandırılmış Switch ve Patch Panel konulmalı

Sistem Odası Maliyeti Nedir?

İletişime Geç

Sistem odası kurulumu maliyeti, sisteminizde yer alan cihazların düzeni, sağlık durumu ve konumuna göre değişiklik göstermektedir. Yapılacak işlemler için bir sistem odası analizi yapılması gerekmektedir.

Yesis Bilişim Sizler İçin Neler Yapar?

İletişime Geç

Yesis Bilişim olarak bizler öncelikle sistem odası analizi yapıyoruz. Sisteminizde yer alan cihazlarınızı inceliyor, sistem odanızı denetleyerek eksik olan noktaları sizlere raporluyoruz. Rapor sonucuna göre öncelikli noktalara müdahaleye başlayıp, etaplar halinde işlemleri sonuçlandırıyoruz. Tamamlanan işlemler sonucunda güvenlik testlerini yapıp sizlere teslim ediyoruz.

Neden Yesis Bilişim?

İletişime Geç

Yesis Bilişim, alanında uzman personeller ile bu hizmeti vermektedir. Uzman ekip gelip gerekli incelemeleri yapar, ihtiyaçları ve eksikleri rapor halinde çıkarır. Kontrol ve testleri, doğrulama ve onaylama mekanizmalarını oluşturarak sistem odasını firmaya teslim eder.

Yesis Bilişim Teknolojileri, 27001 Bilgi Güvenliği Sertifikasına uygun Sistem odası düzenlemesini ve denetimini yapmaktadır.